Hra

Každý máme nějaké své...
Co uděláš?
To co Kuba zažívá, se stává. Útěkem ublíží jen sám sobě. Kuby by si měl zacvičit nebo zaběhat a s čistou hlavou se poradit s příbuznými, kamarády nebo zavolat na linku bezpečí.
To co Kuba zažívá, se stává. Asi se cítí zmatený a nejistý, ale neuvědomuje si, že to nebude trvat věčně. Kuba by se měl poradit a hledat oporu v dalších lidech. Důležité je, aby nebyl na trable sám a nečinně seděl. Měl by se soustředit na věci, které má rád a které ho čekají.
To co Kuba zažívá, se stává. Má skvělý nápad promluvit si co nejdříve s kamarádem, který má obdobné zkušenosti. Uvidí, že všechny trable se dají řešit a překonat.
Co uděláš?
Strach, který prožívá Zuzana je velký, ale zbytečný. Kdyby se problému pokusila vyhnout, odsunout ho, nic nevyřeš, ještě sama sobě ublíží nejistotou. K problému je třeba se postavit čelem a řešit ho, nikoli obcházet, protože tak ze života nezmizí, jen se posune stranou a může se ještě zvětšit.
Obavy, které prožívá Zuzana, jsou velké, ale nikdy nic není tak černé, jak zprvu vypadá. V takové chvíli je třeba si vzpomenout na dobré známky a radost, kterou z nich i tanečních úspěchů měla. Tím si uvědomí, že jeden dílčí neúspěch lze hravě překonat a rodiče potěší její cílevědomost a zodpovědnost.
Strach a obavy Zuzany jsou pochopitelné, ale to, že se nevzdává a chce problém řešit je pozitivní. Úsloví její tety je inspirující a Zuzaně pomůže najít vhodné řešení a překonat trable se špatnou známkou.
Co uděláš?
Každá situace má řešení, někdy je dobré požádat o pomoc prostředníka, který je nezaujatý. Rozhodně je důležité nebýt sám, svěřit se kamarádovi a neuzavírat se se svými obavami a pocity sám do své ulity. Vyžádat si pomoc je v některých situacích to nejlepší.
Vzdát se svých snů a utíkat z boje nemá žádnou cenu, protože před problémem nelze utéct. Je dobré se zaměřit na budoucnost, své sny a představy, které člověku dají sílu k překonání překážek. Inspiraci lze hledat v knížkách, filmech, příbězích, ale i od kamarádů a přátel.
Vyžádat si pomoc v kritické situaci je velmi prozíravé a moudré rozhodnutí. V žádném případě to není projev slabosti, přímo naopak. Přiznat slabost umí jen silná, pozitivní osobnost.
Co uděláš?
I zdánlivě neřešitelný problém má své řešení. Je dobré nebýt na řešení sám, ale probrat to s rodičem, kamarádem nebo je možné se obrátit na odborníka. Chyby dělá každý, ale důležité je si to umět přiznat a postavit se k problému čelem. To každý ocení.
Obavy, hrůza a strach mohou vyvolat až panický strach, který bývá špatným rádcem. Je dobré mít naučený způsob, jak se vyrovnat s negativními emocemi – jít si zaběhat, zacvičit si, zazpívat, napsat básničku, roztrhat staré noviny, umýt podlahu, upéct bábovku. Problém hned vypadá jinak a lze ho rozumově zvládnout a překlenout, sám nebo s pomocí a klidně až druhý den.
Obrátit se na odborníka v situaci, se kterou si člověk neví rady, je ideální řešení. Každý by měl mít po ruce číslo „poslední záchrany“ na linku bezpečí a email na poradna@profem.cz pro oběti kyberšikany.
Co uděláš?
Pomsta není řešení, sladká je jen první minuty, později si každý uvědomí své selhání a zjistí, že tím ublížil ještě i sám sobě. Rozchody patří k životu, jsou vlastně jeho normální součástí, a otevírají možnosti pro nová setkání a poznávání s novými lidmi. Tím každý zraje.
V obtížných situacích nás přepadají těžké myšlenky, ale nesmíme jim propadat a dělat ukvapené závěry a rozhodnutí. Ta už se nikdy nedají vzít zpět. Proto bývá v takových chvílích dobré se zklidnit, dát si odstup, podívat se na problém z druhé strany, najít na něm nějaká pozitiva a probrat to s druhým člověkem.
Rituály, osvědčené stereotypy chování a natrénované sociální dovednosti jsou velmi pozitivní, protože v obtížných situacích automaticky pomáhají překlenout krizi. Řešení vlastního problému bývá druhý den mnohem jednodušší, protože člověk není ve vleku svých emocí.

Prosíme otočte mobilní zařízení do vodorovné polohy